Indiana Class Basketball Mental Attitude Award and MOP’s

Indiana Class Basketball All-Star Classic Award Winners:
Kent Benson Fellowship of Athletes Mental Attitude Award Winners:
2009: Reggie Hearn, Fort Wayne Snider, Jordan Hulls, Bloomington South, Kelsey Reynolds, Penn, Lauren Meadows, Brebeuf Jesuit, Josh Gordon, Northeast Dubois, Erica Redweik, Winamac, Tommy Eggleston, Heritage Christian, Claire Freeman, Heritage Christian
2010: Stefani Lang, Valparaiso, Cassie Krieger, Fort Wayne Canterbury, Trip McFall, North Central, Reomy Northington, Taylor
2011: Kaleigh Hensley, Wabash, Logan Irwin, Whitko, Todd Johnston, Elkhart Memorial, J T Yoho, Eastern Greene, Maverick Baumer, Adams Central, Kabrinna Merriweather, Charles A Tindley, Hilary Moore, Benton Central, Hannah Douglas, Pendleton Heights, Garrett Bateman, Shoals, Spencer Allman, Brownstown Central, Bria Arnold, Ben Davis, Sarah Brewer, Western Boone, Carmen Lowe, Homestead, Courtney Kvachkoff, Crown Point, Jordan Hahn, New Castle, Zach Miller, Connersville
Excel High School Sports Most Outstanding Players:
2009: Kendall Brown, Evansville Harrison, Talaya Earls, Indianapolis Northwest, Andrea Rademacher, Borden, Tommy Strine, Lakewood Park Christian
2010: Tabitha Gerardot, Fort Wayne Canterbury, Brandon Demmings, Indianapolis Washington, Chrishawn Hopkins, Indianapolis Manual, Shanika Maddox, Fishers
2011: Sarah Hopf, Forest Park, Kim Demmings, Richmond, Kellon Thomas, Southport, Ronnye Beaman, Jr, Hammond Bishop Noll, Akiyah Taylor, Elkhart Memorial, Tyler Waite, Tri West, Annesia Moore, Lawrence North, Raveen Murray, Merrillville, Chandler Thomas, Cathedral

2012 Indiana Class Basketball All-Star Classic Award Winners:
Junior Girls Most Outstanding Player Game 1: Stephanie Mavunga, Brownsburg
Junior Girls Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winner: Meredith Shipman, Fort Wayne Snider and Caitlyn Tolen, Benton Central
Junior Girls Most Outstanding Player Game 2: Nicole Anderson, Terre Haute North Vigo
Junior Girls Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winner 2: Caelan Jones, Sullivan and Sophia Sears, Paoli
Junior Boys Most Outstanding Player Game 1: Tai’Shaun Johnson, Pike
Junior Boys Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winner Game 1: Tyler Jenkins, Fremont, Blake Simmons, Castle
Junior Boys Most Outstanding Player Game 2: John Murray, North Central, Anderw Dakich, Zionsville
Junior Boys Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winner Game 2: Willie Eviston, Union Modoc, Jordan Pickett, University
Senior Girls 2A/1A Most Outstanding Player: Brooke Ridley, Fort Wayne Bishop Luers
Senior Girls 2A/1A Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winner: Emily Alfrey, Triton Central, Brielle Drelick, Clay City
Senior Girls 4A/3A Most Outstanding Player: Jessica Rupright, Norwell
Senior Girls 4A/3A Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winner: Jessica Brown, Mount Vernon, Fortville, Alexandra Morton, Penn
Senior Boys 2A/1A Most Outstanding Player Game: Dylan Langkabel, Morristown
Senior Boys 2A/1A Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winner: Adam Miller, Hauser, Zac Rea, Cambridge City Lincoln
Senior Boys 4A/3A Most Outstanding Player Game: Harry Wills, Ben Davis
Senior Boys 4A/3A Boys Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winner: Quentin Hunter, Richmond, Kyle Sovine, New Haven

2013 Indiana Class Basketball All-Star Classic Award Winners:
Friday June 14th Junior Girls Game 1: MOP (Most Outstanding Player) not MVP (they are all MVP’s or they wouldn’t be here)..Morgan Olson, NorthWood…Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Awards: Red team: Kay Lee Clemens..Tri High and White team: Kacie Juday of Tipton
Friday June 14th Junior Girls Game 2: MOP (Most Outstanding Player) not MVP (they are all MVP’s or they wouldn’t be here)….Tayler Goodall, Columbus North…Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Awards: Red team: Lauren Herman, Vincennes Rivet and White team: Janee Peterson, Indianapolis Shortridge
Friday June 14th Junior Boys Game 1: MOP (Most Outstanding Player) not MVP (they are all MVP’s or they wouldn’t be here)..Tre’Vion Crews, Fort Wayne Northside….
Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Awards: Red team: Tyler Truesdel, Bloomington North and White team:: Aaron Brennan, Guerin Catholic
Friday June 14th Junior Boys Game 2: MOP (Most Outstanding Player) not MVP (they are all MVP’s or they wouldn’t be here)..Bryant McIntosh, Greensburg….
Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Awards: Red team: Chaz Scneider, Brownstown Central and White team: Seth Cox, New Palestine
Saturday June 15th 2A/1A Senior Girls Game: MOP (Most Outstanding Player) not MVP (they are all MVP’s or they wouldn’t be here)…Jenna Sullivan, Frontier…Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Awards: Red team: Caelan Jones, Sullivan and White team: Jenna Meyer, North Decatur
Saturday June 15th 4A/3A Senior Girls Game: MOP (Most Outstanding Player) not MVP (they are all MVP’s or they wouldn’t be here)…J J Williams, Carmel…..Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Awards: Red team: Mikale Rogers, Lawrence North and White team: Jessica Pongonis, Hamilton Southeastern
Christian High School All-Star game winners: MOP (Most Outstanding Player) not MVP (they are all MVP’s or they wouldn’t be here)..Caleb Oetjen, Horizon Christian High School….Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Awards: Red team: Paul Settle, Indiana Wildcats and White team: Tim Gannon, Indiana Golden Eagles
Saturday June 15th 2A/1A Senior Boys Game: MOP (Most Outstanding Player) not MVP (they are all MVP’s or they wouldn’t be here)….Antonio Pipkins, Gary Thea Bowman Leadership Academy….Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Awards: Red team: Bryce Huebner, Northeast Dubois and White team: Tyler Smith Johnson, Anderson Preparatory Academy
Saturday June 15th 4A/3A Senior Boys Game: MOP (Most Outstanding Player) not MVP (they are all MVP’s or they wouldn’t be here)….Sam Philpott, Noblesville……Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Awards: Red team: Austin Torres, Penn and White team: Brock Cosey, South Bend Riley
New Castle Kentucky Fried Chicken 3 Point Shooting Contest winner: Jessica Pongonis, Hamilton Southeastern
New Castle Kentucky Fried Chicken Slam Dunk Contest winner: Austin Torres, Penn

2014 Indiana Class Basketball All-Star Classic Award Winners:

2014 Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:
Senior Boys 2A/1A Game: Jordyn Bontrager, Westview and Andrew Jones, Clarksville
Senior Boys 4A/3A Game: Caleb Swanner, Mississinewa and Brad Hunt, Jennings County
Senior Girls 2A/1A Game: Miranda Synesael, Seeger and Kyleigh Hampton, Wabash
Senior Girls 4A/3A Game: Chelsea Bentley, Anderson and Kayla Kaiser, Beech Grove
Junior Boys Game 1: Charles Aimone, Terre Haute North Vigo and Greenan Sullivan, South Bend St. Joseph’s
Junior Boys Game 2: DeShon Tate, Ben Davis and Chris Nunn, Anderson Liberty Christian
Junior Girls Game 1: Sydney Hall, Heritage Christian and Deja Wimby, Fort Wayne Snider
Junior Girls Game 2: Zuri Sanders, Evansville Central and Jordan Hankins, Lawrence North
2014 Excel High School Sports Most Outstanding Player Winner:
Senior Boys 2A/1A Game: Devin Briggs, Indianapolis Crispus Attucks
Senior Boys 4A/3A Game: Terry Davis, Jr., South Bend Adams
Senior Girls 2A/1A Game: Emily Thomas, Knightstown
Senior Girls 4A/3A Game: Brittni Clopton, Fort Wayne Southside
Junior Boys Game 1: Adam Eberhard, Evansville Memorial
Junior Boys Game 2: Bryce Moore, Park Tudor
Junior Girls Game 1: Kerstyn Lowery, McCutcheon
Junior Girls Game 2: Tori Schickel, Evansville Mater Dei

2015 Indiana Class Basketball All-Star Classic Award Winners:

2015 Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:
Senior Boys 2A/1A Game: Brian Patterson, Lake Station Edison and Noah Long, Anderson Prepratory Academy
Senior Boys 4A/3A Game: Jake Mills, Noblesville and Darrian Ringo, Brownsburg
Senior Girls 2A/1A Game: Eva Galbreath, Switzerland County and Claire Comer, Wabash
Senior Girls 4A/3A Game: Deja Wimby, Fort Wayne Snider and Taylor Stephen, Connersville
Junior Boys Game 1: K C Earls, Mooresville and Tahj Curry, Homestead
Junior Boys Game 2: John Kiser, Noblesville and D J Wilkins, Merrillville
Junior Girls Game 1: Veronica Drake, Marion and Holly Hoopingarner, Greenwood
Junior Girls Game 2: Aliyah Walker, Brownsburg and MyKala Baylor, South Bend Clay
2015 Excel High School Sports Most Outstanding Player Winner:
Senior Boys 2A/1A Game: Chris Nunn, Anderson Liberty Christian
Senior Boys 4A/3A Game: Chris Palombizio, Crown Point
Senior Girls 2A/1A Game: Avery Chezem, Covington
Senior Girls 4A/3A Game: Kerstyn Lowery, McCutccheon
Junior Boys Game 1: Eugene German, Gary 21st Century
Junior Boys Game 2: Connor Tenhove, Valparaiso
Junior Girls Game 1: Tyasha Harris, Heritage Christian
Junior Girls Game 2: Lauren Rau, Center Grove

2016 Indiana Class Basketball All-Star Classic Day 1 award winners:
Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners: (These were presented by Kent and the Director of Central Indiana Fellowship of Christian Athletes, Todd Townsend
Junior Girl White Team: Jaelencia Williams, Southport
Junior Girl Red Team: Brooke James, Princeton
Junior Girl White Team: Courtney Dunlap: Argos
Junior Girl Red Team: Taylor Vauters, Riverton Parke
Most Outstanding Players:
Junior Girl Game 1: Karissa McLaughlin, Homestead
Junior Girl Game 2: Madisen Parker, Homestead
Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:
Junior Boy White Team: Christian Stewart, Roncalli
Junior Boy Red Team: Grant Smith, Connersville
Junior Boy White Team: Maurice Scott, Jr., South Bend Riley
Junior Boy Red Team: Kyle Mangas, Warsaw
Most Outstanding Players:
Junior Boy Game 1: Haden Deaton, McCutcheon
Junior Boy Game 2: Javi Langley, Evansville Bosse
Indiana Class Basketball All-Star Classic Day 2 award winners:
Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners: (These were presented by Kent and the Director of Central Indiana Fellowship of Christian Athletes, Todd Townsend
Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:
4A/3A Senior Girls White Team: Candace Danz, Indian Creek
4A/3A Senior Girls Red Team: Olivia Love, Goshen
Most Outstanding Player:
4A/3A Senior Game: Vironnica Drake, Marion
Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:
4A/3A Senior Boys White Team: Josh Jefferson, New Albany
4A/3A Senior Boys Red Team: Malik Laffoon, Bloomington North
Most Outstanding Players:
4A/3A Senior Boys Game: Darnell Butler, McCutcheon
Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:
2A/1A Senior Girls White Team: Jordan Day, Jac-Cen-Del
2A/1A Senior Girls Red Team: DeAnn Kaufman, Union Modoc
Most Outstanding Player:
2A/1A Senior Game: Brenda Pennington, Hammond Bishop Noll
Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:
2A/1A Senior Boys White Team: Franklin Nunn, Liberty Christian
2A/1A Senior Boys Red Team: Brett Templin, Hagerstown
Most Outstanding Players:
2A/1A Senior Boys Game: Kamron Herrington, Lapel
Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:
ICSAA Boys White Team: Logan Roth, Columbus Christian
ICSAA Boys Red Team: Patrick Morin, Trinity of Greenlawn
Most Outstanding Players:
ICSAA Boys Game: Yuri Swinford, Fort Wayne Horizon

2017 Indiana Class Basketball All Star Classic Award Winners:
2017 Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:
Senior Boys: Payton Mills, Castle, Nate Patton, Tri County
Senior Girls: Kayla Bowling, Jac Cen Del and Rosie Newhart, Jac Cen Del
Junior Girls Game 1: Cali Nolot, North Harrison and Libby Bonner, Lafayette Central Catholic
Junior Girls Game 2: Aneria Hammond, Anderson and Skye Williams, Charles A Tindley
Junior Boys Game 1: Michael Roberson, Central Christian and Kase Kitchel, Lewis Cass
Junior Boys Game 2: Thabit Gault, Mississinewa and Peyton West, Wapahnai
Future Boys: Kolten Sanford, Evansville North and Noah Applegate, Penn
Future Girls: Madison Jones, Western Boone and Sydney Parrish, Hamilton Southeastern
2017 Excel High School Sports Most Outstanding Winners:
Senior Boys: Nike Sibande, Indianapolis Crispus Attucks and Mark Albers, Pendleton Heights
Senior Girls: Mya Parker, Lawrence North and Hannah Smith, Eastbrook
Junior Girls Game 1: Taniece Chapman, Fort Wayne South Side
Junior Girls Game 2: Nia Clark, Ben Davis
Junior Boys Game 1: DeAndre Gholston, Gary 21st Century
Junior Boys Game 2: Trejean Didier, Fort Wayne South Side
Future Boys: Jared Hankins, Lawrence North
Future Girls: Jessica Nunge, Castle
FCA Three Point Shootout Boys: David Froedge, New Castle and Matthew Godfrey, Guerin Catholic
FCA Three Point Shootout Boys: Valarie Clark, Center Grove

2018 Indiana Class Basketball All Star Classic Award Winners:

2018 Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:
Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Emelia Bryant, Cascade and Syenna Powell, Mississinewa
Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Colin York, Greencastle and Bailey Hester, Columbus North
Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Sydney Jacobson, Harrison West Lafayette and Kathryn Perry, Shenandoah
Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Gus Etchison, Hamilton Heights and Carson Barrett, Lafayette Central Catholic
Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Kelsey Mitchell, Tipton and Cameron Tabor, New Castle
Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Riley Ott, LaPorte and Alyssa Robben, East Central
Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Dustin Hudak, Lowell and Xavier Hines, Noblesville.
Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Dominique Smith, Lake Central and Sam Skaggs, Logansport and Clay Hilliard, Plymouth.
2018 Excel High School Sports Most Outstanding Winners:
Senior Girls Most Outstanding Player: Skye Williams, Charles A Tindley
Senior Boys Most Outstanding Player: Cory McKinney, South Bend Washington
Future Girls Most Outstanding Player: Krystin Green, Lafayette Jefferson
Future Boys Most Outstanding Player: Trenton Daughtry, Wabash
Junior Girls Most Outstanding Player: Jessica Nunge, Castle
Junior Girls Most Outstanding Player: Addisyn Blackwell, Bloomington South
Junior Boys Most Outstanding Player: Sam DeVault, Evansville Memorial
Junior Boys Most Outstanding Player: Cobie Barnes, Floyd Central
The awards and plaques were provided by: Action Trophy and Engraving (Tracy and Carla Denney)

Be the first to comment

Leave a Reply