Most Outstanding Players/Fellowship of Christian Athletes Award Winners

Indiana Class Basketball All-Star Classic Award Winners:

Kent Benson Fellowship of Athletes Mental Attitude Award Winners:

2009: Reggie Hearn, Fort Wayne Snider, Jordan Hulls, Bloomington South, Kelsey Reynolds, Penn, Lauren Meadows, Brebeuf Jesuit, Josh Gordon, Northeast Dubois, Erica Redweik, Winamac, Tommy Eggleston, Heritage Christian, Claire Freeman, Heritage Christian

2010: Stefani Lang, Valparaiso, Cassie Krieger, Fort Wayne Canterbury, Trip McFall, North Central, Reomy Northington, Taylor

2011: Kaleigh Hensley, Wabash, Logan Irwin, Whitko, Todd Johnston, Elkhart Memorial, J T Yoho, Eastern Greene, Maverick Baumer, Adams Central, Kabrinna Merriweather, Charles A Tindley, Hilary Moore, Benton Central, Hannah Douglas, Pendleton Heights, Garrett Bateman, Shoals, Spencer Allman, Brownstown Central, Bria Arnold, Ben Davis, Sarah Brewer, Western Boone, Carmen Lowe, Homestead, Courtney Kvachkoff, Crown Point, Jordan Hahn, New Castle, Zach Miller, Connersville

Excel High School Sports Most Outstanding Players:

2009: Kendall Brown, Evansville Harrison, Talaya Earls, Indianapolis Northwest, Andrea Rademacher, Borden, Tommy Strine, Lakewood Park Christian

2010: Tabitha Gerardot, Fort Wayne Canterbury, Brandon Demmings, Indianapolis Washington, Chrishawn Hopkins, Indianapolis Manual, Shanika Maddox, Fishers

2011: Sarah Hopf, Forest Park, Kim Demmings, Richmond, Kellon Thomas, Southport, Ronnye Beaman, Jr, Hammond Bishop Noll, Akiyah Taylor, Elkhart Memorial, Tyler Waite, Tri West, Annesia Moore, Lawrence North, Raveen Murray, Merrillville, Chandler Thomas, Cathedral

2012 Indiana Class Basketball All-Star Classic Award Winners:

Junior Girls Most Outstanding Player Game 1: Stephanie Mavunga, Brownsburg

Junior Girls Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winner: Meredith Shipman, Fort Wayne Snider and Caitlyn Tolen, Benton Central

Junior Girls Most Outstanding Player Game 2: Nicole Anderson, Terre Haute North Vigo

Junior Girls Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winner 2: Caelan Jones, Sullivan and Sophia Sears, Paoli

Junior Boys Most Outstanding Player Game 1: Tai’Shaun Johnson, Pike

Junior Boys Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winner Game 1: Tyler Jenkins, Fremont, Blake Simmons, Castle

Junior Boys Most Outstanding Player Game 2: John Murray, North Central, Anderw Dakich, Zionsville

Junior Boys Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winner Game 2: Willie Eviston, Union Modoc, Jordan Pickett, University

Senior Girls 2A/1A Most Outstanding Player: Brooke Ridley, Fort Wayne Bishop Luers

Senior Girls 2A/1A Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winner: Emily Alfrey, Triton Central, Brielle Drelick, Clay City

Senior Girls 4A/3A Most Outstanding Player: Jessica Rupright, Norwell

Senior Girls 4A/3A Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winner: Jessica Brown, Mount Vernon, Fortville, Alexandra Morton, Penn

Senior Boys 2A/1A Most Outstanding Player Game: Dylan Langkabel, Morristown

Senior Boys 2A/1A Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winner: Adam Miller, Hauser, Zac Rea, Cambridge City Lincoln

Senior Boys 4A/3A Most Outstanding Player Game: Harry Wills, Ben Davis

Senior Boys 4A/3A Boys Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winner: Quentin Hunter, Richmond, Kyle Sovine, New Haven

2013 Indiana Class Basketball All-Star Classic Award Winners:

Friday June 14th Junior Girls Game 1: MOP (Most Outstanding Player) not MVP (they are all MVP’s or they wouldn’t be here)..Morgan Olson, NorthWood…Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Awards: Red team: Kay Lee Clemens..Tri High and White team: Kacie Juday of Tipton

Friday June 14th Junior Girls Game 2: MOP (Most Outstanding Player) not MVP (they are all MVP’s or they wouldn’t be here)….Tayler Goodall, Columbus North…Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Awards: Red team: Lauren Herman, Vincennes Rivet and White team: Janee Peterson, Indianapolis Shortridge

Friday June 14th Junior Boys Game 1: MOP (Most Outstanding Player) not MVP (they are all MVP’s or they wouldn’t be here)..Tre’Vion Crews, Fort Wayne Northside….

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Awards: Red team: Tyler Truesdel, Bloomington North and White team:: Aaron Brennan, Guerin Catholic

Friday June 14th Junior Boys Game 2: MOP (Most Outstanding Player) not MVP (they are all MVP’s or they wouldn’t be here)..Bryant McIntosh, Greensburg….

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Awards: Red team: Chaz Scneider, Brownstown Central and White team: Seth Cox, New Palestine

Saturday June 15th 2A/1A Senior Girls Game: MOP (Most Outstanding Player) not MVP (they are all MVP’s or they wouldn’t be here)…Jenna Sullivan, Frontier…Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Awards: Red team: Caelan Jones, Sullivan and White team: Jenna Meyer, North Decatur

Saturday June 15th 4A/3A Senior Girls Game: MOP (Most Outstanding Player) not MVP (they are all MVP’s or they wouldn’t be here)…J J Williams, Carmel…..Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Awards: Red team: Mikale Rogers, Lawrence North and White team: Jessica Pongonis, Hamilton Southeastern

Christian High School All-Star game winners: MOP (Most Outstanding Player) not MVP (they are all MVP’s or they wouldn’t be here)..Caleb Oetjen, Horizon Christian High School….Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Awards: Red team: Paul Settle, Indiana Wildcats and White team: Tim Gannon, Indiana Golden Eagles

Saturday June 15th 2A/1A Senior Boys Game: MOP (Most Outstanding Player) not MVP (they are all MVP’s or they wouldn’t be here)….Antonio Pipkins, Gary Thea Bowman Leadership Academy….Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Awards: Red team: Bryce Huebner, Northeast Dubois and White team: Tyler Smith Johnson, Anderson Preparatory Academy

Saturday June 15th 4A/3A Senior Boys Game: MOP (Most Outstanding Player) not MVP (they are all MVP’s or they wouldn’t be here)….Sam Philpott, Noblesville……Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Awards: Red team: Austin Torres, Penn and White team: Brock Cosey, South Bend Riley

New Castle Kentucky Fried Chicken 3 Point Shooting Contest winner: Jessica Pongonis, Hamilton Southeastern

New Castle Kentucky Fried Chicken Slam Dunk Contest winner: Austin Torres, Penn

2014 Indiana Class Basketball All-Star Classic Award Winners:

2014 Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:

Senior Boys 2A/1A Game: Jordyn Bontrager, Westview and Andrew Jones, Clarksville

Senior Boys 4A/3A Game: Caleb Swanner, Mississinewa and Brad Hunt, Jennings County

Senior Girls 2A/1A Game: Miranda Synesael, Seeger and Kyleigh Hampton, Wabash

Senior Girls 4A/3A Game: Chelsea Bentley, Anderson and Kayla Kaiser, Beech Grove

Junior Boys Game 1: Charles Aimone, Terre Haute North Vigo and Greenan Sullivan, South Bend St. Joseph’s

Junior Boys Game 2: DeShon Tate, Ben Davis and Chris Nunn, Anderson Liberty Christian

Junior Girls Game 1: Sydney Hall, Heritage Christian and Deja Wimby, Fort Wayne Snider

Junior Girls Game 2: Zuri Sanders, Evansville Central and Jordan Hankins, Lawrence North

2014 Excel High School Sports Most Outstanding Player Winner:

Senior Boys 2A/1A Game: Devin Briggs, Indianapolis Crispus Attucks

Senior Boys 4A/3A Game: Terry Davis, Jr., South Bend Adams

Senior Girls 2A/1A Game: Emily Thomas, Knightstown

Senior Girls 4A/3A Game: Brittni Clopton, Fort Wayne Southside

Junior Boys Game 1: Adam Eberhard, Evansville Memorial

Junior Boys Game 2: Bryce Moore, Park Tudor

Junior Girls Game 1: Kerstyn Lowery, McCutcheon

Junior Girls Game 2: Tori Schickel, Evansville Mater Dei

 

2015 Indiana Class Basketball All-Star Classic Award Winners:

2015 Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:

Senior Boys 2A/1A Game: Brian Patterson, Lake Station Edison and Noah Long, Anderson Prepratory Academy

Senior Boys 4A/3A Game: Jake Mills, Noblesville and Darrian Ringo, Brownsburg

Senior Girls 2A/1A Game: Eva Galbreath, Switzerland County and Claire Comer, Wabash

Senior Girls 4A/3A Game: Deja Wimby, Fort Wayne Snider and Taylor Stephen, Connersville

Junior Boys Game 1: K C Earls, Mooresville and Tahj Curry, Homestead

Junior Boys Game 2: John Kiser, Noblesville and D J Wilkins, Merrillville

Junior Girls Game 1: Veronica Drake, Marion and Holly Hoopingarner, Greenwood

Junior Girls Game 2: Aliyah Walker, Brownsburg and MyKala Baylor, South Bend Clay

2015 Excel High School Sports Most Outstanding Player Winner:

Senior Boys 2A/1A Game: Chris Nunn, Anderson Liberty Christian

Senior Boys 4A/3A Game: Chris Palombizio, Crown Point

Senior Girls 2A/1A Game: Avery Chezem, Covington

Senior Girls 4A/3A Game: Kerstyn Lowery, McCutccheon

Junior Boys Game 1: Eugene German, Gary 21st Century

Junior Boys Game 2: Connor Tenhove, Valparaiso

Junior Girls Game 1: Tyasha Harris, Heritage Christian

Junior Girls Game 2: Lauren Rau, Center Grove

 

2016 Indiana Class Basketball All-Star Classic Day 1 award winners:

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners: (These were presented by Kent and the Director of Central Indiana Fellowship of Christian Athletes, Todd Townsend

Junior Girl White Team: Jaelencia Williams, Southport

Junior Girl Red Team: Brooke James, Princeton

Junior Girl White Team: Courtney Dunlap: Argos

Junior Girl Red Team: Taylor Vauters, Riverton Parke

Most Outstanding Players:

Junior Girl Game 1: Karissa McLaughlin, Homestead

Junior Girl Game 2: Madisen Parker, Homestead

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:

Junior Boy White Team: Christian Stewart, Roncalli

Junior Boy Red Team: Grant Smith, Connersville

Junior Boy White Team: Maurice Scott, Jr., South Bend Riley

Junior Boy Red Team: Kyle Mangas, Warsaw

Most Outstanding Players:

Junior Boy Game 1: Haden Deaton, McCutcheon

Junior Boy Game 2: Javi Langley, Evansville Bosse

Indiana Class Basketball All-Star Classic Day 2 award winners:

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners: (These were presented by Kent and the Director of Central Indiana Fellowship of Christian Athletes, Todd Townsend

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:

4A/3A Senior Girls White Team: Candace Danz, Indian Creek

4A/3A Senior Girls Red Team: Olivia Love, Goshen

Most Outstanding Player:

4A/3A Senior Game: Vironnica Drake, Marion

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:

4A/3A Senior Boys White Team: Josh Jefferson, New Albany

4A/3A Senior Boys Red Team: Malik Laffoon, Bloomington North

Most Outstanding Players:

4A/3A Senior Boys Game: Darnell Butler, McCutcheon

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:

2A/1A Senior Girls White Team: Jordan Day, Jac-Cen-Del

2A/1A Senior Girls Red Team: DeAnn Kaufman, Union Modoc

Most Outstanding Player:

2A/1A Senior Game: Brenda Pennington, Hammond Bishop Noll

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:

2A/1A Senior Boys White Team: Franklin Nunn, Liberty Christian

2A/1A Senior Boys Red Team: Brett Templin, Hagerstown

Most Outstanding Players:

2A/1A Senior Boys Game: Kamron Herrington, Lapel

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:

ICSAA Boys White Team: Logan Roth, Columbus Christian

ICSAA Boys Red Team: Patrick Morin, Trinity of Greenlawn

Most Outstanding Players:

ICSAA Boys Game: Yuri Swinford, Fort Wayne Horizon

2017 Indiana Class Basketball All Star Classic Award Winners:

2017 Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:

Senior Boys: Payton Mills, Castle, Nate Patton, Tri County

Senior Girls: Kayla Bowling, Jac Cen Del and Rosie Newhart, Jac Cen Del

Junior Girls Game 1: Cali Nolot, North Harrison and Libby Bonner, Lafayette Central Catholic

Junior Girls Game 2: Aneria Hammond, Anderson and Skye Williams, Charles A Tindley

Junior Boys Game 1: Michael Roberson, Central Christian and Kase Kitchel, Lewis Cass

Junior Boys Game 2: Thabit Gault, Mississinewa and Peyton West, Wapahnai

Future Boys: Kolten Sanford, Evansville North and Noah Applegate, Penn

Future Girls: Madison Jones, Western Boone and Sydney Parrish, Hamilton Southeastern

2017 Excel High School Sports Most Outstanding Winners:

Senior Boys: Nike Sibande, Indianapolis Crispus Attucks and Mark Albers, Pendleton Heights

Senior Girls: Mya Parker, Lawrence North and Hannah Smith, Eastbrook

Junior Girls Game 1: Taniece Chapman, Fort Wayne South Side

Junior Girls Game 2: Nia Clark, Ben Davis

Junior Boys Game 1: DeAndre Gholston, Gary 21st Century

Junior Boys Game 2: Trejean Didier, Fort Wayne South Side

Future Boys: Jared Hankins, Lawrence North

Future Girls: Jessica Nunge, Castle

FCA Three Point Shootout Boys: David Froedge, New Castle and Matthew Godfrey, Guerin Catholic

FCA Three Point Shootout Boys: Valarie Clark, Center Grove

2018 Indiana Class Basketball All Star Classic Award Winners:

2018 Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Emelia Bryant, Cascade and Syenna Powell, Mississinewa

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Colin York, Greencastle and Bailey Hester, Columbus North

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Sydney Jacobson, Harrison West Lafayette and Kathryn Perry, Shenandoah

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Gus Etchison, Hamilton Heights and Carson Barrett, Lafayette Central Catholic

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Kelsey Mitchell, Tipton and Cameron Tabor, New Castle

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Riley Ott, LaPorte and Alyssa Robben, East Central

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Dustin Hudak, Lowell and Xavier Hines, Noblesville.

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Dominique Smith, Lake Central and Sam Skaggs, Logansport and Clay Hilliard, Plymouth.

2018 Excel High School Sports Most Outstanding Winners:

Senior Girls Most Outstanding Player: Skye Williams, Charles A Tindley

Senior Boys Most Outstanding Player: Cory McKinney, South Bend Washington

Future Girls Most Outstanding Player: Krystin Green, Lafayette Jefferson

Future Boys Most Outstanding Player: Trenton Daughtry, Wabash

Junior Girls Most Outstanding Player: Jessica Nunge, Castle

Junior Girls Most Outstanding Player: Addisyn Blackwell, Bloomington South

Junior Boys Most Outstanding Player: Sam DeVault, Evansville Memorial

Junior Boys Most Outstanding Player: Cobie Barnes, Floyd Central

The awards and plaques were provided by: Action Trophy and Engraving (Tracy and Carla )

2019 Indiana Class Basketball All Star Classic Award Winners:

2019 Kent Benson Fellowship of Christian Athletes Mental Attitude Award Winners:

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Ariel Dale, Northfield and Rylee Morris, Lutheran

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Wesley Jordan, Lawrence Central, Andrew Williams, Heritage Christian and Lanson Jones, Anderson Preparatory

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Braden Smith, Westfield and Connor Esseggian, Central Noble

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Katie Burton, Fishers and Olivia Smith, Fort Wayne South Side

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Gavin Herrema, Covenant Christian and Murray Becher, Heritage Hills

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Evan Turner, Indianapolis Arsenal Technical and Demarcus Vaughn, South Bend Washington

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Cherelle Newsom, Ben Davis and Jaci Jones, Fort Wayne South Side

Kent Benson Fellowship of Christian Athletes: Hannah Farrell, Greenfield Central and Hannah Bolton, Monroe Central

2019 Excel High School Sports Most Outstanding Winners:

Senior Girls Most Outstanding Player: Staisha Hamilton, Anderson

Senior Boys Most Outstanding Player: Ridley Zolman, Central Noble

Future Girls Most Outstanding Player: Diana Burgher, North Harrison

Future Boys Most Outstanding Player: Curt Hopf, Forest Park

Junior Girls Most Outstanding Player: Kendall Bostic, Northwestern

Junior Girls Most Outstanding Player: Tamia Perryman, Fishers

Junior Boys Most Outstanding Player: J T Langston, Jr., Fort Wayne South Side

Junior Boys Most Outstanding Player: Tayson Parker, Northwestern

The awards and plaques were provided by: Action Trophy and Engraving (Tracy and Carla Denney)

Be the first to comment

Leave a Reply