Excel High School Sports Predicts IHSAA Girl’s Sectionals/Wednesday, January 18th

Here are Excel High School Sports predictions for the 2023 IHSAA Girls’ Basketball Sectionals.

Once again, our selections are released before the IHSAA tournament draw.

Best of luck to all teams participating in this year’s tournament.

Sectional Pick Contenders
1 Lake Central Munster
2 Valparaiso Crown Point, Kankakee Valley, Chesterton
3 South Bend Washington
4 Warsaw Northridge, Penn
5 Fort Wayne Northrop Fort Wayne Snider
6 Columbia City Homestead, Huntington North
7 West Lafayette Harrison Kokomo, Logansport, McCutcheon
8 Hamilton Southeastern Zionsville, Noblesville, Fishers
9 Mt. Vernon-Fortville Pendleton Heights, Greenfield Central
10 Lawrence Central Warren Central, Lawrence North
11 Ben Davis Roncalli, Decatur Central
12 Brownsburg Avon
13 Center Grove Bloomington North, Mooresville, Bloomington South
14 Franklin Community East Central
15 Bedford North Lawrence
16 Castle Evansville North, Evansville Reitz, Evansville Central
17 Highland Hanover Central
18 Tippecanoe Valley
19 Mishawaka Marian
20 Fairfield
21 Woodlan
22 Twin Lakes Benton Central, Western, West Lafayette
23 Norwell Bellmont, Northwestern
24 Jay County Hamilton Heights, Frankton
25 Danville Cascade
26 Indian Creek
27 Heritage Christian Brebeuf Jesuit
28 Purdue Poly Englewood Speedway
29 Greensburg Rushville, Franklin County
30 Corydon Central Scottsburg
31 Vincennes Lincoln Southridge, Washington, Princeton, Heritage Hills
32 Evansville Memorial
33 Andrean Lake Station
34 North Judson South Central Union Mills, LaVille
35 Central Noble
36 Pioneer Wabash, North Miami
37 Fort Wayne Bishop Luers
38 Lafayette Central Catholic Carroll Flora, Clinton Prairie, Seeger
39 Blackford Tipton, Eastbrook
40 Winchester Alexandria, Lapel, Wapahani
41 Northeastern Union County
42 Eastern Hancock Triton Central
43 University Park Tudor, Sheridan
44 Greencastle Parke Heritage, Southmont
45 North Decatur
46 Brownstown Central
47 North Knox Linton Stockton, Eastern Greene, South Knox, Sullivan
48 Forest Park
49 Kouts Washington Township, Tri Township
50 Marquette Catholic Triton, Westville, Argos
51 Bethany Christian Fort Wayne Blackhawk Christian
52 Caston
53 Southwood Lakeland Christian
54 Clinton Central Faith Christian, Fountain Central, Rossville
55 Tri Central Cowan, Anderson Prepratory Academy
56 Tri High Blue River Valley, Randolph Southern
57 North Central Farmersburg Bloomfield, White River Valley
58 Indiana Deaf Bethesda Christian
59 Eminence Indianapolis Tindley
60 Jac Cen Del Morristown, Oldenburg Academy
61 Lanesville
62 Trinity Lutheran Shawe Memorial
63 Vincennes Rivet Springs Valley, Barr Reeve, Orleans
64 Northeast Dubois Tecumseh, Wood Memorial

Be the first to comment

Leave a Reply